Lielogu dzērvenes ir mūžzaļš augs, kas atceļojis pie mums no Amerikas. Dzērvenes vēl pirms Amerikas atklāšanas lielos daudzumos patērēja vietējie indiāņi. Sarkanie cilvēki dzērvenes sauca par "i-bimi" (rūgtā oga) un izmantoja tās, lai pagatavotu pemikanu (pemmican) - kaltētas brieža gaļas un ogu maisījumu, kas samīcīts viendabīgā masā, izveidots plāceņa formā un izlikts saulē kaltēties. Dzērvenes dažreiz tika pievienotas pupiņām un kukurūzai, gatavojot sukotašu (succotash). Indiāņu sievas no ogām gatavoja sautējošas kompreses, ticot, ka uzliekot to uz saindētas bultas ievainojuma, inde tiks neitralizēta. Dažreiz ogu sula tika izmantota kā krāsviela auduma uzlabošanai. Arī mūsdienās tiek novērtētas dzērveņu īpašības un ASV, no kurienes lielogu dzērvenes nākušas, tās pēta zinātniski un nonāk pie šādiem secinājumiem:
Dzērvene ir veselīga oga, ko nereti nepelnīti neņem vērā Šerija Tamihardjo, Ph. D. Viskonsīnas- Madisonas Universitātes, Uzturvērtības zinātņu departamenta pētniece.
Dzērvenes satur visvairāk antioksidanta fenolu, ja salīdzina ar 19 pārtikā visbiežāk lietotajiem augļiem. Dzērvenes ir bagātas ar antioksidantiem un tās būtu jālieto uzturā biežāk Džo Vinsons, Ph. D., Skrantonas Universitātes pētnieks ķīmijas nozarē.
Nesen veiktie pātījumi pierāda, ka dzērvenes satur ievērojamu daudzumu antioksidantu un augu uzturvielas, kas var palīdzēt izsargāties no sirds, vēža un citām slimībām.
Sīkāk par dzērveņu medicīnisko aspektu varat izlasīt angļu valodā šeit.
|
Ieteikumi dzērveņu mēslošanā
Pamatmēslojums agri pavasarī:
1. Kālijmagnēzijs - 200 kg/ha vai 80 g uz 4 m2.
2. Vienkāršais superfosfāts - 200 kg/ha vai 80 g uz 4 m2.
Pamatmēslojums sākoties veģetācijai:
3. Amonija sulfāts - 150 kg/ha vai 60 g uz 4 m2.
Papildmēslojums pirms ziedēšanas maksimuma:
4. Amonija sulfāts - 100 kg/ha vai 40 g uz 4 m2.
Ogu ražas veidošanās laikā:
5. Kalcija nitrāts - 100 kg/ha vai 40 g uz 4 m2.
Papildmēslošana ar pulverizatoru uz lapām ar šķidro pilnmēslojumu "Vito Silva" 0,42 % vai VITO-4 šķīdumu
4 x veģetācijas periodā. 1. reizi pēc lapu izplaukšanas. Nākošās reizes ar 12-14 dienu starplaiku.
|
Uz augšu
|