Bez zemāk izklāstītajām atbildēm papildus informāciju Jūs varat iegūt no mūsu sagatavotajiem informatīvajiem materiāliem.
Jautājums: Labdien! Man ir daži jautājumi par dzērveņu stādiem.
Cik stādu apmēram nepieciešams vienam hektāram? Cik tas izmaksā stādus pērkot pie Jums?
Par kādu attālumu apmēram vislabāk ir stādīt stādus vienu no otra? Paldies par atbildi! Līga.
Atbilde:
Sveicināta, Līga !
Dzērvenes tik lielā platībā kā hektārs parasti stāda ar stīgu spraudeņiem, pirms tam pareizi sagatavojot lauku. Stīgu daudzums uz hektāru vidēji ir trīs tonnas (cena aptuveni 3 tūkstoši latu ). Jo biezāk saaug zelmenis pirmajā gadā, jo vieglāk tikt galā ar nezālēm.
Protams, ir iespēja sākumā kūdras ruļļos apsakņot stādus un pēc tam pārstādīt sagatavotā laukā pēc iespējas ciešāk (tādu metodiku pielieto nelielu platību stādīšanai jo tas ir darbietilpīgs process).
Izmaksas ierīkojot dzērveņu lauku ir ļoti individuālas, svārstās plašā diapozonā. Pievienoju izmaksas kādas bija manai saimniecībai tanī laikā kad to darīju. Processu bildēs apskatieties mūsu vecajā mājas lapā .
Jānis
Jautājums:Labdien!
Mani interesē augstkrūmu melleņu stādi. Vēlos tos iestādīt vasarnīcā ģimenes lietošanai, līdz ar to - skaits neliels - 3-4 gb. cik saprotu, pie Jums tos var iegādāties, mani interesē laiks, kad to var izdarīt, kā arī optimālais laiks, kad tos stādīt.
Paldies. Kristīne.
Atbilde:
Sveika, Kristīne ! Paldies par vēstuli.
Ieteicams krūmmellenes stādīt līdz Jāņiem, tad tām ir pietiekoši laika kārtīgi iesakņoties līdz rudenim, lai veiksmīgi pārziemotu. Pirms tam sagatavojot zemi. Sagatavotu augsni- krūmmellenēm varēs iegādāties mūsu tirdziņā.
Mājas lapas atvērumos sīkāk paskaidrotas cenas un ieteikumi, ierīkojot melleņu dārzu, kā arī dažādi citi infotmatīvie materiāli latviešu valodā.
Ar cieņu, Jānis
Jautājums: A.god. Bieranda kungs!
Man gadījās pagajušajā gadā vienā Latvijas-Dānijas kopprojekta laikā stradāt kopā ar Jūsu meitu Ievu un viņa interesanti stāstīja par Jūsu saimniecību.
Man paāam Jurmalā , Kauguros ir māja ar zemīti un esmu dārzkopis amatieris - savam priekam un skaistumam. Darzā ir arī dobe lielogu dzervenuu un kadi 6 stadi augststumbra melleņu, kuri pagājušajā gadā deva pirmo brinišķo ražu. Ievas stāsti mani ieinteresēja par melleņu jauno šķirni Chipewa. Vai būtu iespējams no Jums iegādāties kadus 5 Chipewas stādiņus?
Tapat vēlētos no Jums aizgūt kādas gudrības, kā pareizāk šos augus audzēt? Cerot uz Jūsu atbildi,
ar cieņu,
Juris.
Atbilde: Sveicināti!
Priecājos par vēstuli!
Ludzu zvaniet. t-9166695. Norunāsim piemērotu laiku pastaigāt pa dārzu. Izstāstīšu, ko zinu un esmu pieredzējis.
Iepriekš, lūdzu, izpētiet internetā manas saimniecības abas (veco un jauno) mājas lapas http://www.strelnieki.lv ; http://www.ltn.lv/~laivniek/default1.htm.
Jānis,
Strēlniekos.
Jautājums:
Gribēju painteresēties par krūmmellēnem, vai 3 gadīgās jau dod ražu? Biju lasījis, ka pirmajā gadā ražu dodot tikai 5 gadīgās. Kādā augsnē tās jāstāda un kāda ir kopšana? Edgars.
Atbilde:
Sveiki, Edgar! Ja iestāda divgadīgu stādu, tad nākošajā gadā noteikti būs testa ogas. Vairāk lasiet Jautājumos un atbildēs, par stādīšanu sk. šeit .
Jānis,
Strēlniekos.
Jautājums: Labrīt!
Jums raksta 5.kursa neklātienes studente. Vai varētu rast
iespēju rakstīt bakalaura darbu par Jūsu saimniecību, tieši par lielogu
dzērveņu audzēšanu. Mācos uzņēmējdarbību lauksaimniecībā LLU 5.kursā, tēmu izvēlējos pati. Domāju salīdzināt, kā patreiz lielogu dzērvenes iziet pa Latviju un uz ES, vai ir izdevīgi audzēt un realizēt pēc tā buma pirms kādiem 5 gadiem, kad to visu sāka.
Vēsma.
Atbilde: Sveika, Vēsma!
Akadēmiskā izglītība zemniekam nedod nekādas darba un ienākumu garantijas. Saku to no pieredzes. Protams, akadēmiskā izglītība paplašina redzējuma kopsakarības un ir rota personībai un nepieciešama, ja ir tāda vēlēšanās.
Panākumus un ienākumus, kā jebkurā darbā nosaka mērķtiecīgs, profesionāls, neatlaidīgs darbs un veiksmīga organizācija, kapitālie ieguldījumi.
2005. gadā Latvijā pirmo reizi saražots tik daudz dzērveņu, ka vietējā tirgū "iet pāri malām" un ogām cena krītas.Ir pirmie mēģinājumi tās pārdot uz ārzemēm, veiksmīgi, bet tas tik sākums, jāveido kontakti, reklāma (arī ogu lielajam eksportam par maz pagaidām).
Dzērvene kā produkts, neapšaubāmi ir vērtīgs, bet pašlaik patērētājiem neapgūts arī ES valstīs mazpazīstams.
Var teikt, ka pirmais etaps Latvijas dzērveņu audzētājiem ir noslēdzies .Apliecināts, ka Latvijā sekmīgi var izaudzēt tehnoloģijā šo kultūru.
Jāturpina apgūt un , kas ar tādu pašu neatlaidību tuvākos 3........5-os gados jāattīsta.
Ja izdosies , tad arī nozare kļūs rentabla. Pašlaik vēl daudz darāmā, tai skaitā materiāli jānostiprina tās zemnieku (lauku uzņēmēju) saimniecības, kuras jau veiksmīgi pabeigušas pirmo etapu.
Pāris vārdos tā varētu aprakstīt situāciju nozarē. Jānis.
Jautājums: Sveicinaati, Bieranda k-gs.
Vēlos uzzināt tuvāk un izsmeļošāk par krūmmelleņu audzēšanu. Varbūt Jūs varat ieteikt kādu literatūru latv. valodā vai kādu interneta saitu, kur to varētu izlasīt. Gribētos arī dzirdēt no Jūsu pieredzes, piem., par augsni, kādā vislabāk šo kultūru audzēt. Vai tā būtu skābāka, mālaināka, purvaināka vai vienkārši melnzeme. Vēlētos arī informāciju par reālajām izmaksām gan stādiem (tā ir pretrunīga), gan arī lauka ierīkošanai ar visu pilienu laistīšanu. Ja pareizi saprotu, Jūsu pakalpojumos ietilpst arī lauka ierīkošana. Cik stādi vajadzīgi 1 ha un cik maksā Jūsu pakalpojums 1 ha lauka ierīkošanai? Vai persektīvā griezumā ir izdevīgi iestāties ogu audzētāju asociācijā?
Ar cieņu, Māris.
Atbilde: Labdien !
Paldies par jautājumiem un interesi šai bezgala vērtīgai un garšīgai ogai.
No paša sākuma jau pateikšu, ka šī kultūra, krūmmellene, ir selektīvi 1923. gadā izveidota ASV, lai lauksaimniecībā izmantotu organiskajāj vielām nabagās skābi smilšainās augsnes. Bet ,tā kā ASV klimats ir vairāk līdzīgs klimatam Ukrainā nevis Latvijā ,tad arī lielākais vairums šķirņu ir piemērotas audzēšanai siltākos apstākļos, kur tās ļoti labi ražo 15...20 kg ogu no krūma.
Selekcijas rezultātā, ilgākā laika periodā, ir izveidotas arī tādas šķirnes, kuras pacieš arī tādus laika apstākļus kā pie mums Latvijā. Protams, tas atstāj iespaidu uz krūma augstumu, lielumu un gala rezultātā uz ogu ražu no krūma. Latvijā mēs rēķinām, ka vidējā raža varētu būt ap 5 kg no krūma.
Katra šķirne atšķiras ar garšas niansēm, ogu formu, lielumu un ienākšanās periodu. Pirms izvēlēties šķirnes, būtu ieteicams apsekot personīgi vairākus lielākos privātos stādījumus un uzklausīt atsauksmes no to audzētāja. Nezinu kāpēc, bet ir dažas šķirnes, kuru raksturojumi atšķiras atkarībā no audzēšanas reģiona.
Viena noteikta lieta, kas jāievēro, izvietojot un iekārtojot stādījumu, ir tas, ka tam jābūt vērstam pret sauli, pasargātam no vējiem tā, lai būtu maksimāli silts, sutīgs. Pēc tam ... jāizvairās ielaist tās 10 raksturīgākās kļūdas (sk. Attach.), kuras piefiksētas šajā dokumentā.
Pie audzēšanas pārējais viss ir sīkumi un nianses, kuras apgūst ar laiku un entuziasmu.
Krūmmelleņu stādu pavairošana ir apgūta Latvijā, gan tiek ievests meristēmu materiāls ( Abulāči, Valmieras raj. ) no ASV. Būtu jāuzmanās no stādāmā meristēmu materiāla no Polijas, jo ir dzirdēts, ka krūmi aug labi, bet neražo. Acīmredzot, ir tehnoloģiskas nianses, iegūstot meristēmas.
Ja krūmmellenes audzē biznesam, tad jāņem vērā:
- ka pilnu ražu iegūt ne ātrāk kā sestajā gadā, bet pēc tam ,pareizi kopjot, tās ražo vismaz 30 gadus.
-jāapsver noieta tirgus (tirgus Latvijā ierobežots lieluma un pirktspējas ziņā ,bet ES vai mēs ar mazo krūma ražību spēsim konkurēt ar Poliju).
Par lauka fiziskajām ierīkošanas izmaksām uz šodienu konkrēti neko pateikt nevaru, jo savu lauku ierīkoju pirms sešiem gadiem ,un tad cenas bija atšķirīgas no šodienas. Cik man zināms, nav tādu organizāciju, kuras specializējas šādu lauku ierīkošanā. Parasti to dara saviem spēkiem, pieaicinot attiecīgi nozaru konsultantus un darbu izpildītājus.
Literatūrā latviešu valodā vissaturīgākie noteikti ir Vilņa Nolendorfa (Bioloģijas institūts) raksti, rekomendācijas krūmmelleņu barošanā.
Angļu valodā, internetā, ir ārkārtīgi daudz materiālu , viņus var un vajag izmantot, bet jāzina "mēru metodes" ar kurām strādā kolēģi rietumu valstīs.
Esmu centies pieturēties pie metodes: "labāk vienreiz ieraudzīt un aptaustīt, ja iespējams.
Uz iespējamu redzēšanos.
Novēlu sekmes un paldies par vēstuli.
Jānis
Jautājums: Kādas ir 10 izplatītākās kļūdas krūmmelleņu audzēšanā?
Atbilde:
1. Nepareizi sagatavota augsne.
Zeme ir labi jāsastrādā un tai jāļauj vienu sezonu nostāvēties papuvē. Dziļirdināšana un drenāža daudzos laukos ir ļoti būtiska. Jāatceras, ka krūmmellenes var ražot 50 gadus, bet ar nepietiekošu drenāžu šo laiku var stipri saīsināt. Nedrīkst aizmirst papildināt organisko sastāvu, ja nepieciešams.
2. Nepareiza pH piemērošana.
Vairākumā augšņu krūmmellenes vislabāk aug pie Ph 4.5 līdz 5.0. Par pareizu pH jāpārliecinās jau pirms stādīšanas. pH ir regulāri jāpārbauda, it īpaši, ja tas sliecas būt augstāks par maksimāli pieļaujamo.
3. Nepareizi sagatavotas saknes.
Gan podiņu, gan kailsakņu stādi pirms stādīšanas pamatīgi jāsalaista. Stādus izņemot no podiņiem, tie jāpaburza, lai saknes ārā nāk viegli. Kailsakņu stādu saknes, stādot ir jāizklāj plakani stādīšanas bedrē, nevis dziļi kā stādot koku.
4. Pārāk dziļa stādīšana.
Šī ir ļoti izplatīta kļūda. Sakņu kakliņam ir jāatrodas augsnes līmenī, vai pat nedaudz virs tā. Pēc tam aptuveni 2.5 cm biezumā augu jāapklāj ar mulčas kārtu. Jebkura tipa stādiem pirms mulčēšanas ir jābūt redzamam auga kronim.
5. Ogu pieļaušana pirmajā gadā.
Krūmmellenēm ir daudz jādara pirmajā gada, nevajag viņām likt vēl arī dot ogas!
6. Pārlieku daudzu nezāļu pieļaušana.
Pāris pirmās sezonas nedrīkst pieļaut nezāļu uzvaru pār krūmmellenēm, lai nezāles vienmēr neņemtu virsroku. Ļaut nezālēm pārsēties iznīcina daudz laba darba, kas izdarīts pie lauku ieviešanas.
7. Nepareiza herbicīdu izmantošana.
Jāatceras, ka 90% no krūmmelleņu saknēm atrodas zemes virskārtas 30 centimetros. It īpaši jaunās saknes ieviešas tieši zem pašas zemes virskārtas. Jāuzmanās gan ar sēklu iznīcināšanas, gan ar nezāļu indēšanas herbicīdiem.
8. Pārāk daudz/ pārāk maz ūdens.
Ar ūdeni jābūt ļoti uzmanīgiem pirmajos divos mēnešos. Jāuzmana ūdens, ne tikai apkārtējā augsnē, bet arī paša sakņu sistēmā.
9. Pārmēslošana.
Šis varētu būt pats izplatītākais iemesls augu zaudēšanai jaunajos laukos. Vajadzētu atlikt mēslošanu līdz augs ir ieaudzies un skopoties ar mēsliem pirmajā gadā.
10.Stādīt nabadzīgu stādu materiālu.
Ļoti svarīgs ir stādu materiāls, lai tas būtu spēcīgs, enerģisks, vesels. Jāpievērš uzmanība gaišai koksnes krāsai, vai nav ziemas bojājumu, spēcīgiem pērnajiem zariem, vienmērīgai un blīvai sakņu sistēmai.
Jautājums: Labdien! Esmu zemes īpašnieks Jēkabpils raj. Interese ir par dzērveņu audzēšanu. Vai ir iespēja saņemt no Jums kādu sīkāku informāciju?
Ar cieņu, Aivars.
Atbilde: Labdien, Aivar!
Labprāt padalītos savā pieredzē ar Jums.
Mūsu saimniecības pirmā mājas lapa ir orientēta iepazīstināšanai ar mūsu pieredzi ( http://www.ltn.lv/~laivniek/default1.htm ). Sīkāku konsultāciju būtu vienkāršāk pastāstīt un parādīt tiekoties.
Priecāšos palīdzēt, Jānis.
Jautājums: Labdien!
Kad un kur var iegādāties kādu melleņu stādu? Kāda ir vidējā cena un kad tie sāk ražot?
Jau iepriekš paldies par atbildi,Vineta.
Atbilde: Labdien, Vineta !
Priecājos par saņemto vēstuli. Tagad ziemā ir laiks pasēdēt pie datora.
Melleņu stādus, vismaz divgadīgus, vajadzētu iegādāties pavasarī un stādīt ne vēlāk kā līdz Jāņiem. Pirmās testa ogas tie dos jau nākošajā gadā, bet pilnu ražu, ja tos pareizi kopj, tie dod piektajā, sestajā gadā. Mūsu klimatiskajos apstākļos viens krūms ražo (tas gan atkarīgs no šķirnes un augšanas siltuma apstākļiem ) vidēji ap pieci kilogramu ogu.
It īpaši ja stādat lieldārzu, vērība jāpiegriež šķirnes izvēlei un stādāmā materiāla mātes augu izcelsmei.Jo nekvalitatīvi pavairojot stādus ar meristēmu metodi ir gadījumi, kad stāds aug skaisti , bet neražo.
Vislabāk būtu konsultēties pie zināma, pieredzējuša audzētāja un arī stādus iegādāties tur pat. Tad arī būtu iespējas dabā izvēlēties šķirnes, redzot kā tās ražo uz vietas kā arī saņemt konsultāciju audzēšanā.
Stādīt vajadzētu vairākas šķirnes, lai labāk savstarpēji apputeksnētos. Pēc manas pieredzes vienai ģimenei ( 5-6 cilvēki)mazdārziņā būtu nepieciešami ap 30 dažādu šķirņu krūmiņiem. Stāda viņus ik pa metram dobēs, starp dobēm atstāj starpas lai var iesēt zāli un izbraukt ar traktoru vai ratiņiem, atkarībā kāda būs jūsu stādu audzēšanas, apkopšanas tehnoloģija.
Augstkrūmu mellenes ir īpašs augs, tāpat kā lielogu dzērvenes, Tās aug skābā, irdenā gaisu saturošā augsnē. Pirms izdodat naudiņu (1.5 līdz 3.0 latu par stādu) konsultējieties pie pieredzējušiem audzētājiem, tas noteikti atmaksāsies.
Vēlu veiksmi, Jānis.
Uz augšu
|